Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál - Markéta Pečová

11. 12. 2013 11:14:54
Globální morálka. Může vůbec, vzhledem k množství kultur, náboženství a politických principů, vzniknout něco jako globální morálka? Tato otázka je dnes velmi aktuální, nejen v mediích, ale i ve státních záležitostech a v politice. Alespoň jednou by se každý mohl zamyslet nad tím, jestli opravdu existuje celosvětová morálka a jestli ji nějak můžeme ovlivnit. Jestli jsou správné některé praktiky různých náboženských tradic a jestli nejsou v rozporu s lidskými právy a svobodou. Otázkou zůstává, jestli můžeme stanovit hranice, aby byly dodržovány lidská práva a svoboda rozhodování? Dala by se najít nějaká možnost, jak tuto propast obejít a stanovit zákony, které by vyhovovaly všem typům náboženství? Budou to tito lidé s rozdílným pohledem na svět dodržovat?

V každé společnosti jsou určitá pravidla, která mají normy a ty se dělí na správné a nesprávné. Ovšem ale není snadné zjistit, co je dobré a co špatné, protože vše závisí na úhlu pohledu. Dále se tu objevuje mravní chování člověka, jehož činy jsou ospravedlnitelné. Jednoduše člověk dělá to , co si myslí , že je správné a neohrožuje tím nějak okolí. Morálka je v Bibli popsána takto: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim. Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo. Nebudeš vypovídat ve sporu s ohledem na většinu a převracet právo (Bible exodus, 23.2).“ Každý skupina lidí má svůj vlastní soubor hodnot. Z toho plyne, že neexistuje společná morálka, protože morálka je individuální fenomén.

Osobní víra jednotlivce obsahuje zákony společenství, které jsou klíčem světových náboženství. Každé náboženství má jiný pohled na lidskost a na lidská práva. Každé náboženství má jinou odpověď, co je to člověk?. Žádné náboženství nedefinuje člověka tak, jak jej chápe moderní západní kultura. Proto často dochází ke konfliktům a rozporům. Nelze sjednotit morálku pro všechny lidi, protože každý má jiný pohled na pojetí člověka a jeho údělu.

Judaismus: Toto náboženství chápe člověka jako Boží tvor a zároveň nositelem Božího obrazu. Podle židovské tradice je člověk definován jako nedotknutelná svobodná bytost, plně zodpovědná za své jednání.

Křesťanství: Člověk je chápán taktéž jako nositel Božského obrazu. Je považován za „padlého hříšníka“, je odkázaný sám na sebe, na společnost a na přírodu, aby mohl dojít ke spáse. Modlí se ke člověku Ježíši Kristu, který otvírá cestu k vykoupení lidství.

Islám: Člověk se rodí jako muslim, který je odevzdán do Boží vůle. Toto náboženství zastává lidskou důstojnost, rovnost všech lidí a posvátnost lidského života. Ale některé zákony, které najdeme v posvátné knize Koránu, jsou v rozporu s moderními lidskými zákony západní moderní kultury např. postavení žen ve společnosti, tresty za provinění, dětská obřízka...

Přesto že uvedené typy náboženství mají své dobré tak i zlé stránky, tak vše jak už jsme zmínila na začátku mé úvahy, závisí na úhlu pohledu. Například postavení žen v určitých zemích, kde převládá určitá náboženská kultura a tradice, jsou pro nás Evropany poněkud znepokojující. V Judaismu se ženy nesmí účastnit velké řady obřadů, chodit do synagogy a číst Toru. Křesťanství je považováno za patriarchální. Žena nemá mít moc nad mužem, ale má se jím nechat vést. A v Islám , v minulé době žena byla „majetkem muže“ (silné patriarchální prvky),dále se praktikovalo „odkládání děvčátek“ ,narození holčičky znamenalo pro rodinu ekonomickou pohromu.Ale doba se změnila a v současnosti se tyto praktiky zakázali a ženy jsou považovány v náboženství za rovnocenné s muži, ale přes to jsou vztahy mezi ženou a mužem stále nerovnoměrné . Svatá kniha říká ,že ženy by měli zahalovat choulostivá místa svého těla , a tak byla chráněna.Ani ženská obřízka není jako zákon v posvátné knize ,ale stále je praktikována některými muslimskými menšinami.Manželství je zcela zásadně na domluvě dvou rodin ,ale vždy se rodina dcery dotazuje na její názor a tudíž může říct svému nápadníku své Ne. Další problémy, které v současnosti řeší lidská práva jsou spousta: dětská obřízka, Interrupce, Euthanázie nebo preferování chlapců v Číně...

Mým názorem je, že morálka nikdy nebude stejná, protože každá kultura má jiné tradice a jiný pohled na svět. Každá morálka má své mravy, které dodržuje. Člověk má určitou volbu rozhodovat, v co bude věřit a do jaké kultury se bude angažovat. Jestliže jedna společnost není spokojena (bojující například proti církvi), tak lidstvo má možnost povstat a svrhnout ji, bojovat za pravdu a lidská práva. Dneska existuje celá řada organizací, které se z hlediska náboženské motivace zastávají lidských práv, ale právě náboženství patří k jedné nejčastější příčině nerespektování těchto práv.

Markéta Pečová

Septima B.

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Moravskoslezský kraj | středa 11.12.2013 11:14 | karma článku: 0.00 | přečteno: 42x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Pavel Nitka

Ohodnoť si film a nezapomeň, nadávat můžeš, jak je jen libo...

Vždyť máme tu svobodu slova a tak se na nějaké to přirovnání s jakýmkoliv produktem trávení nekouká. A urážky jsou přece v demokracii normální. Proto jsme se přece zbavili té totality, nebo ne?

10.8.2017 v 15:26 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 570 | Diskuse

Jan Bartoň

Jak se dělá propaganda

Server msn.com dokazuje, že americký prezident Donald Trump a korejský diktátor Kim jsou „z jednoho těsta“. Takto se dělá propaganda.

8.8.2017 v 9:53 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 716 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kolegyně v ohrožení aneb Skutečný obraz Erdoganova režimu

Neda Aminová je íránská blogerka, novinářka, spisovatelka a obhájkyně práv žen. Poslední jmenovaná aktivita má ovšem v zemi ajatolláhů docela jiný význam než kdekoli na Západě.

7.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 669 | Diskuse

Michaela Piontková

Jak můžeš žít bez Instagramu? (A jiných sociálních sítí)

Úplně normálně? V reálném světě? Bez potřeby všechno si nastavovat, abych si to následně vyfotila a někam to pak přidala?

6.8.2017 v 12:15 | Karma článku: 27.47 | Přečteno: 966 | Diskuse

Tomáš Flaška

Proruská rétorika Hradu se opět potvrdila

Seznam.cz se rozhodl, že nebude platit za reklamu webům, které zveřejňují nepravdivé a zkreslené informace.

5.8.2017 v 19:17 | Karma článku: 41.86 | Přečteno: 4631 | Diskuse
Počet článků 5287 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 38
Autory blogu jsou studenti středních škol, kteří se účastní projektu "Studenti čtou a píší noviny".

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.