Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál - Markéta Pečová

11. 12. 2013 11:14:54
Globální morálka. Může vůbec, vzhledem k množství kultur, náboženství a politických principů, vzniknout něco jako globální morálka? Tato otázka je dnes velmi aktuální, nejen v mediích, ale i ve státních záležitostech a v politice. Alespoň jednou by se každý mohl zamyslet nad tím, jestli opravdu existuje celosvětová morálka a jestli ji nějak můžeme ovlivnit. Jestli jsou správné některé praktiky různých náboženských tradic a jestli nejsou v rozporu s lidskými právy a svobodou. Otázkou zůstává, jestli můžeme stanovit hranice, aby byly dodržovány lidská práva a svoboda rozhodování? Dala by se najít nějaká možnost, jak tuto propast obejít a stanovit zákony, které by vyhovovaly všem typům náboženství? Budou to tito lidé s rozdílným pohledem na svět dodržovat?

V každé společnosti jsou určitá pravidla, která mají normy a ty se dělí na správné a nesprávné. Ovšem ale není snadné zjistit, co je dobré a co špatné, protože vše závisí na úhlu pohledu. Dále se tu objevuje mravní chování člověka, jehož činy jsou ospravedlnitelné. Jednoduše člověk dělá to , co si myslí , že je správné a neohrožuje tím nějak okolí. Morálka je v Bibli popsána takto: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim. Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo. Nebudeš vypovídat ve sporu s ohledem na většinu a převracet právo (Bible exodus, 23.2).“ Každý skupina lidí má svůj vlastní soubor hodnot. Z toho plyne, že neexistuje společná morálka, protože morálka je individuální fenomén.

Osobní víra jednotlivce obsahuje zákony společenství, které jsou klíčem světových náboženství. Každé náboženství má jiný pohled na lidskost a na lidská práva. Každé náboženství má jinou odpověď, co je to člověk?. Žádné náboženství nedefinuje člověka tak, jak jej chápe moderní západní kultura. Proto často dochází ke konfliktům a rozporům. Nelze sjednotit morálku pro všechny lidi, protože každý má jiný pohled na pojetí člověka a jeho údělu.

Judaismus: Toto náboženství chápe člověka jako Boží tvor a zároveň nositelem Božího obrazu. Podle židovské tradice je člověk definován jako nedotknutelná svobodná bytost, plně zodpovědná za své jednání.

Křesťanství: Člověk je chápán taktéž jako nositel Božského obrazu. Je považován za „padlého hříšníka“, je odkázaný sám na sebe, na společnost a na přírodu, aby mohl dojít ke spáse. Modlí se ke člověku Ježíši Kristu, který otvírá cestu k vykoupení lidství.

Islám: Člověk se rodí jako muslim, který je odevzdán do Boží vůle. Toto náboženství zastává lidskou důstojnost, rovnost všech lidí a posvátnost lidského života. Ale některé zákony, které najdeme v posvátné knize Koránu, jsou v rozporu s moderními lidskými zákony západní moderní kultury např. postavení žen ve společnosti, tresty za provinění, dětská obřízka...

Přesto že uvedené typy náboženství mají své dobré tak i zlé stránky, tak vše jak už jsme zmínila na začátku mé úvahy, závisí na úhlu pohledu. Například postavení žen v určitých zemích, kde převládá určitá náboženská kultura a tradice, jsou pro nás Evropany poněkud znepokojující. V Judaismu se ženy nesmí účastnit velké řady obřadů, chodit do synagogy a číst Toru. Křesťanství je považováno za patriarchální. Žena nemá mít moc nad mužem, ale má se jím nechat vést. A v Islám , v minulé době žena byla „majetkem muže“ (silné patriarchální prvky),dále se praktikovalo „odkládání děvčátek“ ,narození holčičky znamenalo pro rodinu ekonomickou pohromu.Ale doba se změnila a v současnosti se tyto praktiky zakázali a ženy jsou považovány v náboženství za rovnocenné s muži, ale přes to jsou vztahy mezi ženou a mužem stále nerovnoměrné . Svatá kniha říká ,že ženy by měli zahalovat choulostivá místa svého těla , a tak byla chráněna.Ani ženská obřízka není jako zákon v posvátné knize ,ale stále je praktikována některými muslimskými menšinami.Manželství je zcela zásadně na domluvě dvou rodin ,ale vždy se rodina dcery dotazuje na její názor a tudíž může říct svému nápadníku své Ne. Další problémy, které v současnosti řeší lidská práva jsou spousta: dětská obřízka, Interrupce, Euthanázie nebo preferování chlapců v Číně...

Mým názorem je, že morálka nikdy nebude stejná, protože každá kultura má jiné tradice a jiný pohled na svět. Každá morálka má své mravy, které dodržuje. Člověk má určitou volbu rozhodovat, v co bude věřit a do jaké kultury se bude angažovat. Jestliže jedna společnost není spokojena (bojující například proti církvi), tak lidstvo má možnost povstat a svrhnout ji, bojovat za pravdu a lidská práva. Dneska existuje celá řada organizací, které se z hlediska náboženské motivace zastávají lidských práv, ale právě náboženství patří k jedné nejčastější příčině nerespektování těchto práv.

Markéta Pečová

Septima B.

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Moravskoslezský kraj | středa 11.12.2013 11:14 | karma článku: 0.00 | přečteno: 45x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Sergej Pavljuk

Google je sotva plnoletý, Instagram jde do první třídy.

Google se narodil v roce 1998, dnes je to zralý jedinec a nejpopulárnější web na světě. YouTubu je 12 let, koupil si ho Google a vodí ho za ručku.

20.10.2017 v 19:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Josef Nožička

Volební superdebaty: ČT jasně trumfla Novu

Lídři politických stran měli včera naposledy možnost ovlivnit nerozhodnuté voliče prostřednictvím televizních obrazovek.

20.10.2017 v 13:40 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 1299 | Diskuse

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 2969 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.50 | Přečteno: 3644 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.